Kwasy tłuszczowe omega-3 – jak ich suplementacja wpływa na zdrowie kobiet?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to jedne z najważniejszych składników odżywczych, które mogą wspierać zdrowie kobiet na wielu płaszczyznach. Choć powszechnie kojarzone z korzyściami dla układu sercowo-naczyniowego, ich wpływ na organizm kobiety jest zdecydowanie szerszy. Regularna suplementacja omega-3 może pomóc w łagodzeniu objawów PMS, wspierać zdrowie skóry oraz poprawiać nastrój i funkcje mózgu. W tym artykule przyjrzymy się, jak kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na zdrowie kobiet i dlaczego warto je włączyć do codziennej diety.
Dlaczego każdy potrzebuje kwasów tłuszczowych omega-3?
Omega-3 składają się z kwasu alfa-linolenowego (ALA), kwasu eikozapentaenowego (EPA) oraz kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Wszystkie te składniki odgrywają istotną rolę w organizmie. Przykładowo ALA ma znaczenie dla zdrowia nerwów i oczu.
EPA i DHA pomagają w regulacji ciśnienia krwi, produkcji hormonów, redukcji stanu zapalnego oraz wspierają zdrowie mózgu. Nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać tych kwasów – musimy dostarczać ich wraz z dietą. DHA i EPA mogą być wytwarzane z ALA, o ile spożywamy go w wystarczająco dużo. ALA znajduje się w siemieniu lnianym, orzechach i olejach. Jednak uzyskanie go w odpowiedniej ilości może być trudne – dlatego zaleca się suplementację DHA i EPA w odpowiednio dobranych porcjach.
Najlepiej udokumentowaną naukowo korzyścią płynącą z omega-3 jest wspieranie zdrowia serca. Odpowiedni poziom omega-3 w organizmie jest wyraźnie związany z niższym ciśnieniem krwi, poziomem cholesterolu we krwi, zapobieganiem zatykania tętnic oraz z poprawą rytmu serca. Suplementacja omega-3 wykazuje również działanie zmniejszające ryzyko choroby wieńcowej.
Kwasy tłuszczowe omega-3 – korzyści dla kobiet
Naturalnie, korzyści wymienione powyżej mogą być wystarczającym argumentem, by zainteresować się kwasami omega-3. Jednak jeśli jesteś kobietą, istnieją również pewne dodatkowe zalety, które sprawiają, że omega-3 mogą mieć szczególne znaczenie dla Twojego zdrowia.
Zmniejszają ból menstruacyjny
Ból miesiączkowy, jest wynikiem silnych skurczów macicy, które występują w czasie menstruacji. Macica, będąca mięśniem gładkim, kurczy się, aby pomóc w usunięciu złuszczonej błony śluzowej, co jest naturalnym procesem w trakcie cyklu menstruacyjnego.
Kilka dobrze udokumentowanych analiz sugeruje, że omega-3 mogą pomóc w łagodzeniu bólu menstruacyjnego, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
Jedno z badań dotyczyło kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Jednej grupie podawano codziennie suplement z omega-3, a drugiej placebo. Okazało się, że w grupie przyjmującej te kwasy tłuszczowe cykle stały się regularniejsze (47,2% w grupie omega-3, 22,9% w grupie placebo).
Uczestniczki przyjmowały kapsułki oleju rybiego z omega-3 przez okres 3 miesięcy. Choć ból nie ustępował natychmiast, z czasem jego nasilenie stopniowo malało. Omega-3 nie działają tak szybko, jak ibuprofen, ale mają tę zaletę, że nie wiążą się z jego negatywnymi skutkami ubocznymi. Długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych (m.in. NLPZ), może prowadzić do problemów żołądkowych. Omega-3 stanowią naturalną alternatywę, która wspiera organizm i może pomóc uczynić miesiączki mniej bolesnymi.
Łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
Czy wiesz, że kobiety są prawie trzy razy bardziej narażone na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) niż mężczyźni? To przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do bolesnego stanu zapalnego błony maziowej wyściełającej stawy. Objawy często pojawiają się w wieku średnim i mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie.
Obecne badania sugerują, że większa podatność kobiet na RZS może wynikać z określonych genów znajdujących się na chromosomach płciowych.
Wg najnowszych analiz suplementacja omega-3 może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych u kobiet cierpiących na RZS. U uczestniczek, które przyjmowały suplementy, zaobserwowano zmniejszenie obrzęków, bólu oraz porannej sztywności stawów. Co ważne, zaobserwowano również mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen.
Są też przesłanki, że utrzymywanie wysokiego poziomu omega-3 w organizmie może nawet zapobiec rozwojowi RZS, choć w tej kwestii potrzebne są dalsze badania. Mimo to, biorąc pod uwagę wszystkie inne korzyści zdrowotne omega-3, warto rozważyć jego regularne spożywanie – niezależnie od tego, czy choroba Cię dotyczy, czy nie.
Łagodzą objawy osteoporozy
Kobiety są też bardziej narażone na rozwój osteoporozy w porównaniu z mężczyznami. Choroba ta najczęściej rozwija się w okresie okołomenopauzalnym. Naukowcy uważają, że ma to związek z gwałtownym spadkiem poziomu estrogenu.
Czy można temu jakoś zaradzić? Odpowiedzią mogą być kwasy tłuszczowe omega-3. Badania wykazały, że suplementacja omega-3 (w połączeniu z wapniem) może pozytywnie wpływać na gęstość mineralną kości u kobiet cierpiących na osteoporozę. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki te mają pewne ograniczenia – między innymi nie określono dokładnie, jaka porcja omega-3 przynosi najlepsze efekty.
Mimo pewnych ograniczeń badań omega-3 uznaje się za bezpieczne i potencjalnie korzystne wsparcie dla zdrowia kości, dlatego warto rozważyć jego regularną suplementację.
Wpływają korzystnie na zdrowie psychiczne
Czy wiesz, że zaburzenia lękowe są diagnozowane u kobiet dwa razy częściej niż u mężczyzn? Istnieją różne teorie tłumaczące to zjawisko – między innymi to, że mężczyźni rzadziej szukają pomocy i przez to rzadziej otrzymują diagnozę. Niezależnie jednak od płci, wspieranie zdrowia psychicznego jest niezwykle ważne.
I właśnie tutaj warto wspomnieć o kwasach tłuszczowych omega-3. Metaanalizy, czyli zestawienia wyników wielu badań, wskazują, że mogą one skutecznie łagodzić objawy depresji. Omega-3 przenikają przez błony komórkowe w mózgu i wspierają funkcjonowanie obszarów odpowiedzialnych za regulację nastroju. Dodatkowo ich właściwości przeciwzapalne mogą wspomagać organizm w walce z tą poważną chorobą.
Według Harvard Health, skuteczna suplementacja powinna zawierać przewagę EPA nad DHA – najlepiej, by EPA stanowił około 60% składu. Wstępne badania wykazały również obiecujące efekty w łagodzeniu innych zaburzeń nastroju, takich jak depresja poporodowa czy choroba afektywna dwubiegunowa.
Pamiętaj jednak – jeśli zmagasz się z problemami psychicznymi, nie polegaj wyłącznie na suplementach. Omega-3 może wspierać leczenie, ale najważniejszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem.
Mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów
Oczywiście, mężczyźni również chorują na nowotwory. Jednak to nowotwory ginekologiczne – takie jak rak szyjki macicy, jajnika, piersi czy endometrium – należą do najczęściej diagnozowanych i najbardziej wyniszczających chorób nowotworowych u kobiet.
Choć suplementacja omega-3 nie daje gwarancji życia wolnego od raka, niektóre badania sugerują, że wysokie stężenie tych kwasów w organizmie może spowalniać rozwój komórek nowotworowych. Oczywiście potrzebne są dalsze, szerzej zakrojone badania, ale trudno się dziwić takim wynikom – skoro omega-3 ma tak wiele pozytywnych efektów dla zdrowia ogólnego, to logiczne, że może również wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów.
Wspierają zdrowy przebieg ciąży
Jeśli planujesz mieć dziecko, suplementacja omega-3 może przynieść wiele korzyści. Badania pokazują, że utrzymanie wysokiego poziomu omega-3, szczególnie DHA, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha. Wysoka podaż DHA w czasie ciąży i karmienia piersią wspomaga rozwój mózgu i zdrowie oczu dziecka. Oczywiście, musisz także zadbać o odpowiednią ilość DHA dla siebie. Wobec tego tak ważne jest stosowanie suplementów o wysokiej jakości zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie.
Czy kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się wyłącznie w rybach?
Jeśli kiedykolwiek stosowałaś suplement z omega-3, prawdopodobnie był to olej rybi – i nie bez powodu, ponieważ ryby są bogatym źródłem tych kwasów.
Warto jednak wiedzieć, że ryby zawdzięczają omega-3 algom, które spożywają. Niestety, w dzisiejszych czasach ryby mogą być narażone na zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie, PCB, mikroplastiki czy rtęć, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.
W Vivo Life postanowiliśmy wyeliminować ten problem i stworzyliśmy wysokiej jakości suplement z kwasami tłuszczowymi omega-3 w płynie, pochodzący z alg. Z dużą ilością EPA i DHA, nasz omega-3 dostarcza wszystko, czego potrzebuje Twój organizm – bez ryzyka zanieczyszczeń.
Aby zapewnić Ci pełne bezpieczeństwo, wszystkie nasze suplementy przechodzą niezależne testy laboratoryjne, które potwierdzają ich czystość i brak zanieczyszczeń.
Kwasy tłuszczowe omega-3 a zdrowie kobiet – podsumowanie
Podsumowując, kwasy tłuszczowe omega-3 to jeden z najważniejszych składników, które warto wprowadzić do swojej diety, szczególnie w przypadku kobiet. Jego korzyści zdrowotne są szerokie – od wsparcia zdrowia serca, przez poprawę funkcji mózgu, aż po zmniejszenie dolegliwości związanych z menstruacją czy ryzyko osteoporozy. Wybierając suplement wysokiej jakości, możemy dostarczyć organizmowi to, czego potrzebuje, jednocześnie eliminując ryzyko zanieczyszczeń. Pamiętaj, że zdrowie to inwestycja na przyszłość, a omega-3 są istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej.
Dbaj o siebie – naturalnie!
Bibliografia:
1. Freitas R. D. S., Campos M. M., Protective Effects of Omega-3 Fatty Acids in Cancer-Related Complications, Nutrients. 2019 Apr 26;11(5):945.
2. Kostoglou-Athanassiou I. i in., The Effect of Omega-3 Fatty Acids on Rheumatoid Arthritis, Mediterr J Rheumatol. 2020 Jun 30;31(2):190-194.
3. Mischoulon D., Omega-3 fatty acids for mood disorders, Harvard Health Blog, 2020.
4. Nadjarzadeh A. i in., The effect of omega-3 supplementation on androgen profile and menstrual status in women with polycystic ovary syndrome: A randomized clinical trial, Iran J Reprod Med. 2013 Aug;11(8):665-72.